BİZDEN HABERLER

ESKİ DOSTLAR ESKİ DOSTLAR (resim için tıklayın)       14.08.2010
İnsanın yaşı ilerleyince eskiye yönelik özlemi artıyor. Alman lisesinde okurken bizim dönemde dört şube vardı. Beni C sınıfına vermişlerdi, derslerdeki başarım iyi düzeyde olunca lise ikinci sınıfta Almanların ya da Almanya`dan nakille gelenlerin okuduğu A sınıfına verdiler. Çok girişken biri değildim, o nedenle arkadaşlarla çok samimiyet kuramadım. Toplantıların, doğum günlerinin aranan ismi olmayı bir türlü beceremedim, genellikle zor sınavlar öncesi hatırlandım. Ders çalışmak için hep gözdeydim, ama iş eğlenmeye gelince arayan soran yoktu. Üniversiteye gelince nedense çok popüler oldum, lisenin acısını çıkardım. Lisedeki C sınıfındaki arkadaşlar uzun zamandır yılda dört beş kez toplanıyorlar, toplantının adı da "Kelekli". Türkçedeki argo bir deyimden hareketle karar verilen bir isim, toplantıya gelmeyip kelek atmak deyiminden türemiş.
Geçen gece gene bir "Kelekli" toplantımız vardı, eski okul anıları tekrar canlandı, yaşını başını almış, mesleklerinde üst düzeye gelmiş arkadaşlar birbirleriyle çocuklar gibi şakalaştılar. Gerçi artık yakın gözlüğüne ihtiyaçlar, kalp veya üroloji doktorlarına görünme gerekliliği sohbetleri oldukça artmıştı, ama grup Hayri arkadaşımızın getirdiği nostaljik resimlerle eski anılara dalmıştı. Bazen kendilerini tanımakta güçlük çekiyorlardı. Dile kolay otuzyedi yıl önce tanışmış bir arkadaş grubundan söz ediyoruz.
Toplantı yeri Anadoluhisarı`nda CAPRICCIO adındaki bir restorandı. Çok şık, keyifli bir dekorasyonu vardı. Önce bir meze tabağıyla başladık, tadımlık güzel lezzetlerden sonra ravioli tabağı ve tadımlık pizza dilimleri nefisti. Ana yemek olarak mozzerellalı tavuk ile soslu bonfile arasında seçim yaptık. Menüsü oldukça zengin, sunduğu yemek kalitesine göre fiyatları oldukça düşük olan bir lokanta. Hele badem ezmeli tatlısı muhteşemdi, doyamadım. Bu kadar yemeğe içmeye rağmen adam başı 35 lira verdik. Genellikle bu tip yemeklerde pek yemeğe önem verilmez, ama biz yaştan mı nedir artık yemeğe çok önem veriyoruz. Gittiğimiz lokanta da her türlü övgüyü hak eden bir lokantaydı.
Dört saatlik bir özlem giderme sonucu yeniden buluşmak üzere ayrıldık, eski dostlarla büyük bir keyfi birlikte yaşamanın mutluluğunu içimizde taşıyarak.

13 Mart 2010 Dr.Aybars Akkor Sözcü Gazetesi
Salon İstanbul Ziyafet © 2010